Rod Kalina , gm. Gniezno
Rod Kalina , gm. Gniezno
Strona Główna ˇ Władze Ogrodu ˇ Komunikaty Zarządu ˇ Galeria - foto ˇ Ciekawe Linki ˇ Kontakt ˇ Forum 30 Styczeń 2015 22:32:38
Nawigacja
Strona Główna
Historia ogrodu
Walne Zebrania
Władze Ogrodu
Opłaty na 2014 rok
Komunikaty Zarządu
Zagadnienia prawne
Tablica ogłoszeń
Galeria - foto
Ciekawe Linki
Kontakt

Kultura i sztuka w ROD

Forum
NOWA USTAWA O ROD
Ustawa o ROD
Ważna informacja
Pełna treść ustawy
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW
PZD
Strona główna PZD
Prawo w PZD

OZ PZD w Poznaniu
PORADY OGRODNICZE
Dekalog działkowca
Kwiaty i warzywa
Wszystko o trawnikach
Poradniki w sieci
Hymn działkowców
O nas na You Tube
Zimowa Kalina
Lato na Kalinie
Moje Gniezno
Witamy na stronie internetowej ROD "Kalina"

ROD Kalina

Rodzinny Ogród Działkowy "Kalina"
powstał wiosną 1984 roku we wsi Kalina (gmina Gniezno), w odległości 6 km od Gniezna, na wschodnim stoku jeziora w Jankowie Dolnym. Po powołaniu przez Wojewódzki Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu oraz przekazaniu terenu o powierzchni 26,9 ha przez gminę Gniezno, powstał Komitet Budowy który rozpoczął prace związane z ogrodzeniem, wodociągowaniem i elektryfikacją terenu.

Początkowo działek było 435. Obecnie jest ich 460, a działkowcy mają do dyspozycji m.in. boisko sportowe i kort tenisowy. Na terenie ogrodu od 1994 roku funkcjonuje również sklep. W ubiegłym roku, z inicjatywy samych działkowców, z dużą pomocą ze strony Spółdzielni Mieszkaniowej w Łabiszynku, do blisko 150 działek została doprowadzona woda pitna. W tym roku z celu poprawy bezpieczeństwa i spokoju w ogrodzie, zamonowano nowe bramy wjazdowe, które są otwierane i zamykane elektronicznie.

POLICJA APELUJE - Działkowiczu zabezpiecz swój dobytek

ROD Kalina

Bolączką właścicieli ogródków działkowych zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym są uszkodzenia mienia oraz kradzieże i włamania do altanek. W związku z tym gnieźnieńscy policjanci apelują, aby działkowicze zabezpieczali swój dobytek, a także zwracali uwagę na obce osoby przebywające na terenie ogródków działkowych.

Dzielnicowi radzą:
Zima w naszym ogrodzie

lato

Ogród w zimowej scenerii
Coraz częściej uprawiamy w swoich ogrodach rośliny, które pochodzą z miejsc o łagodniejszym klimacie. I choć w okresie zimowym wymagają zabezpieczenia to jednak warto posadzić je w swoim ogrodzie, bo są to z reguły rośliny bardzo dekoracyjne. Najpierw należy poznać jak przebiega ich wegetacja. Są to z reguły rośliny przyzwyczajone do długiej i ciepłej jesieni. Często w ogóle nie zapadają zimą w spoczynek a tylko spowalniają wegetację - tak jest w przypadku roślin zimnozielonych.

Dodatkowo rośliny pochodzące ze stref łagodniejszego klimatu źle znoszą duże skoki temperatury częste w naszym klimacie na przedwiośniu. Nie lubią też silnych wiatrów (lepiej sadzić je w miejscach osłoniętych) i ostrych mrozów.

Jeśli w ogrodzie posadzone są iglaki w formie kolumnowej to należy zadbać aby silne opady śniegu ich nie zniekształciły. W tym celu roślinę należy obwiązać spiralnie sznurkiem na całej długości rośliny. Należy pamiętać aby nie ściągać rośliny zbyt mocno.

W listopadzie wykonuje się ostatnie cięcia pielęgnacyjne.

Należy również pamiętać o regularnym usuwaniu opadłych liści, które należy grabić. Opadłe liście i gałązki można przeznaczyć na kompost.

Prace związane z przygotowaniem roślin do zimy: Czasem ochrona przed zimą zaczyna się już na etapie sadzenia: wiele wrażliwszych na mrozy roślin lubi miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru a niektóre nie lubią jeszcze dodatkowo ostrego słońca. Przed rozpoczęciem prac związanych z zimowym zabezpieczeniem roślin należy obficie podlać rośliny - należy to zrobić przed silniejszymi mrozami.

Odpowiednim czasem do rozpoczęcia prac zabezpieczających jest późna jesień; kiedy temperatura spada do około 0°C. Pogoda powinna być pochmurna ale bezdeszczowa. Na początek warto wyściółkować ziemię pod roślinami - odpowiedni materiał to liście, kora, trociny lub torf. Ten zabieg zabezpiecza przed utratą wilgoci i głębokim zamarznięciem gleby.

Następnie należy osłonić naziemne części roślin – najprościej zrobić osłonę z tzw. stroisza czyli gałązek jodłowych lub świerkowych. Można osłony wykonać również z mat słomianych lub trzcinowych albo plastykowej siatki - pod warunkiem, że jest przewiewna. W uprawie amatorskiej lepiej jednak stosować materiały naturalne. Można również zakupić w specjalistycznych sklepach ogrodniczych białą agro-włókninę o gramaturze 50 g/m kw. i owinąć nią krzewy lub korony drzew. Do otulenia roślin takich jak róże czy magnolie można użyć również papieru lub słomy .

„Ogrodnik Amator”

News

Brak Newsów

POGODA DZISIAJ

____________________

PROGNOZA NA 16 DNI

Pogoda na 16 dni
SPORT I REKREACJA
30 lat ROD Kalina
25 lat ROD Kalina
III Pojedynek ROD
Dzień Działkowca 2010
Dzień Działkowca 2011
Dzień Działkowca 2012
Sklep "Kalinka" zaprasza
Nasza strona
kontakt tel. 668 046 405
Żużel gnieźnieński
Start
MEDIA LOKALNE
TV Gniezno

info.lok

Radio +

Radio Gn
PROFESJONALNA OCHRONA
Nasza strona

Biuro Handlowe Gniezno


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie