Rod Kalina , gm. Gniezno
Rod Kalina , gm. Gniezno
Strona Główna ˇ Władze Ogrodu ˇ Komunikaty Zarządu ˇ Galeria - foto ˇ Ciekawe Linki ˇ Kontakt ˇ Forum 26 Listopad 2014 23:43:46
Nawigacja
Strona Główna
Historia ogrodu
Walne Zebrania
Władze Ogrodu
Opłaty na 2014 rok
Komunikaty Zarządu
Zagadnienia prawne
Tablica ogłoszeń
Galeria - foto
Ciekawe Linki
Kontakt

Kultura i sztuka w ROD

Forum
NOWA USTAWA O ROD
Ustawa o ROD
Ważna informacja
Pełna treść ustawy
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW
PZD
Strona główna PZD
Prawo w PZD

OZ PZD w Poznaniu
PORADY OGRODNICZE
Dekalog działkowca
Kwiaty i warzywa
Wszystko o trawnikach
Poradniki w sieci
Hymn działkowców
O nas na You Tube
Zimowa Kalina
Lato na Kalinie
Moje Gniezno
Witamy na stronie internetowej ROD "Kalina"

ROD Kalina

Rodzinny Ogród Działkowy "Kalina"
powstał wiosną 1984 roku we wsi Kalina (gmina Gniezno), w odległości 6 km od Gniezna, na wschodnim stoku jeziora w Jankowie Dolnym. Po powołaniu przez Wojewódzki Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu oraz przekazaniu terenu o powierzchni 26,9 ha przez gminę Gniezno, powstał Komitet Budowy który rozpoczął prace związane z ogrodzeniem, wodociągowaniem i elektryfikacją terenu.

Początkowo działek było 435. Obecnie jest ich 460, a działkowcy mają do dyspozycji m.in. boisko sportowe i kort tenisowy. Na terenie ogrodu od 1994 roku funkcjonuje również sklep. W ubiegłym roku, z inicjatywy samych działkowców, z dużą pomocą ze strony Spółdzielni Mieszkaniowej w Łabiszynku, do blisko 150 działek została doprowadzona woda pitna. W tym roku z celu poprawy bezpieczeństwa i spokoju w ogrodzie, zamonowano nowe bramy wjazdowe, które są otwierane i zamykane elektronicznie.

JESIEŃ W OGRODZIE

lato

Po zbiorze owoców i warzyw należy przystąpić do przedzimowych porządków.
Należy dokładnie wygrabić resztki roślinne (opadłe liście, chwasty, zgniłe owoce, pędy ziemniaczane, łodygi pomidorów, słoneczników itp.) i zlikwidować a najłatwiej spalić.
Trzeba pamiętać, iż w tych pozostałościach mogą zimować stadia przetrwalnicze szkodników i grzybnia lub zarodniki chorobotwórcze. Czynność ta jest np. jedyną metodą zwalczania (ograniczania) populacji szrotówka kasztanowiaczka - motyla, który przywędrował w 1998 roku do Polski z południa Europy, a którego larwy tak skutecznie niszczą liście kasztanowców, że drzewom tym grozi całkowita zagłada.
Do chwili obecnej nie znaleziono metody chemicznej zwalczania tego owada, zalecane jest jedynie niszczenie liści, w których zimują poczwarki tego szkodnika.
Powyższy zabieg należy traktować jako jeden z etapów zintegrowanej metody ochrony roślin w skład, której wchodzi także chemiczna ochrona przy użyciu pestycydów, biologiczna - za sprawą fauny pożytecznej a w szczególności owadów drapieżnych i pasożytniczych* będących naturalnymi wrogami szkodników roślin.
Metoda biologiczna to także opryski preparatami roślinnymi (wyciągi z roślin) bądź biopreparatami na bazie szczepów drobnoustrojów czy grzybów zwalczających np. niektóre chwasty. Uzupełnieniem metody integracyjnej jest jeszcze walka fizyczna i mechaniczna ze szkodnikami czy chwastami, stosowanie płodozmianu, uprawianie gatunków i odmian odpornych oraz dostosowanie ich do warunków glebowych i klimatycznych.
Wbrew pozorom
jesienią użycie naszego opryskiwacza może okazać się bardzo przydatne a nawet konieczne: - przy uprawie odmian (jabłonie, grusze) wrażliwych na parcha, po zbiorze owoców należy drzewa opryskać mocznikiem w stężeniu 5%, co spowoduje zwiększenie stężenia azotu w liściach a po ich opadnięciu ulegną szybkiemu rozkładowi, dzięki czemu zapobiegniemy wczesnowiosennemu wysiewowi zarodników parcha z grzybni zimującej na liściach;
- po jesiennym cięciu drzew i krzewów, bądź wycięciu chorych na zarazę ogniową lub rak bakteryjny gałęzi, należy drzewa opryskać "Miedzianem", który zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób.

Jak się przygotować do jesieni
- Najważniejsze czynności i o czym należy pamiętać w ogrodzie i na działce...

Przygotowanie gleby

Ziemię przeznaczoną pod przyszłoroczne uprawy należy przekopać lub przeorać, co kilka lat głęboko, z dodatkiem nawozu organicznego ?.
Także co 2-3 lata glebę należy zwapnować (odkwasić) rozsypując przed przekopaniem (przeoraniem) nawóz wapniowy.
Nie jest zalecane jednoczesne nawożenie organiczne z odkwaszaniem, trzeba to czynić przemiennie.
Wczesną jesienią można wysiać rośliny z przeznaczeniem na nawóz zielony, który przekopany w listopadzie lub wiosną (wyka, żyto) wzbogaci naszą glebę w substancję organiczną, stanowiącą podstawowe źródło pożywienia dla roślin oraz poprawiającą jej strukturę.

Sadzenie, przesadzanie
Jesień a zwłaszcza październik i do połowy listopad jest najlepszą porą na sadzenie drzew i krzewów, gdyż przed zimą zdążą się one ukorzenić i wiosną zaczną wegetację wcześniej od tych sadzonych w marcu czy kwietniu. W szczególnych przypadkach należy też nasadzenia zabezpieczyć przed ogryzaniem przez zające lub dzikie króliki.

Przycinanie
Część ogrodników jeszcze jesienią dokonuje cięcia drzew i krzewów, ryzykując, iż mocno przycięta roślina przy bardzo mroźnej i suchej zimie może ulec przemarznięciu. Czynność tą zalecamy wykonać w marcu.

Zabezpieczenie przed zimą
Przed nadejściem mrozów (listopad/grudzień) należy zabezpieczyć gatunki i odmiany roślin wrażliwych* na wpływ niskich temperatur. Najczęściej używamy do tego celu papier falisty, agrowłókninę, słomę itp.

News

Brak Newsów

POGODA DZISIAJ

____________________

PROGNOZA NA 16 DNI

Pogoda na 16 dni
SPORT I REKREACJA
30 lat ROD Kalina
25 lat ROD Kalina
III Pojedynek ROD
Dzień Działkowca 2010
Dzień Działkowca 2011
Dzień Działkowca 2012
Sklep "Kalinka" zaprasza
Nasza strona
kontakt tel. 668 046 405
MEDIA LOKALNE
TV Gniezno

info.lok

Radio +

Radio Gn
PROFESJONALNA OCHRONA
Nasza strona

Nasza oferta

Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie