Rod Kalina , gm. Gniezno
Rod Kalina , gm. Gniezno
Strona Główna ˇ Władze Ogrodu ˇ Komunikaty Zarządu ˇ Galeria - foto ˇ Ciekawe Linki ˇ Kontakt ˇ Forum 01 Lipiec 2015 18:52:13
Nawigacja
Strona Główna
Historia ogrodu
Walne Zebrania
Władze Ogrodu
Opłaty na 2015rok
Komunikaty Zarządu
Zagadnienia prawne
Tablica ogłoszeń
Galeria - foto
Ciekawe Linki
Kontakt

Kultura i sztuka w ROD

Forum
NOWY STATUT ROD
Ustawa o ROD
NASZE PRAWO
POLSKI ZWIĄZEK DZIAŁKOWCÓW
PZD
Strona główna PZD
Prawo w PZD

OZ PZD w Poznaniu
PORADY OGRODNICZE
Dekalog działkowca
Kwiaty i warzywa
Wszystko o trawnikach
Poradniki w sieci
Hymn działkowców
O nas na You Tube
Zimowa Kalina
Lato na Kalinie
Moje Gniezno
Witamy na stronie internetowej ROD "Kalina"

ROD Kalina

Rodzinny Ogród Działkowy "Kalina"
powstał wiosną 1984 roku we wsi Kalina (gmina Gniezno), w odległości 6 km od Gniezna, na wschodnim stoku jeziora w Jankowie Dolnym. Po powołaniu przez Wojewódzki Zarząd Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu oraz przekazaniu terenu o powierzchni 26,9 ha przez gminę Gniezno, powstał Komitet Budowy który rozpoczął prace związane z ogrodzeniem, wodociągowaniem i elektryfikacją terenu.

Początkowo działek było 435. Obecnie jest ich 460, a działkowcy mają do dyspozycji m.in. boisko sportowe i kort tenisowy. Na terenie ogrodu od 1994 roku funkcjonuje również sklep. W ubiegłym roku, z inicjatywy samych działkowców, z dużą pomocą ze strony Spółdzielni Mieszkaniowej w Łabiszynku, do blisko 150 działek została doprowadzona woda pitna. W tym roku z celu poprawy bezpieczeństwa i spokoju w ogrodzie, zamonowano nowe bramy wjazdowe, które są otwierane i zamykane elektronicznie.

LATO W OGRODZIE
cięcie

Pora w której w pełni można się cieszyć z posiadania choćby najmniejszego ogródka. Jeśli rosną w nim drzewa i krzewy jagodowe to pod koniec czerwca i w lipcu możemy cieszyć się pierwszymi plonami. Rozkwitają teraz kwiaty letnie, ale też niektóre krzewy. Na początek lata przypada najobfitsze kwitnienie róż, w czerwcu kwitną irysy, w lipcu zaczynają kwitnąć wilce, ostóżki, lędźwiany a później pod koniec lipca i w sierpniu hortensje. Przez całe lato kwitną aksamitki, pelargonie, werbeny.

Prace niezbędne do wykonania
Przycinanie żywopłotów, nawożenie jeśli jest to konieczne, zbiór pierwszych plonów (np. truskawek). Na początku lata w czerwcu można rozmnażać wiele gatunków krzewów ozdobnych przez ukorzenienie wierzchołków pędów. W tym czasie można również rozmnażać byliny i wysiewać kwiaty dwuletnie takie jak bratki, stokrotki i malwy. W czasie upałów oraz suszy należy pamiętać o częstym podlewaniu roślin. Przycinanie pędów przekwitniętych kwiatów i usuwanie kwiatostanów przekwitających krzewów (nie jest to praca niezbędna, ale warto to robić nie tylko ze względów estetycznych; w niektórych przypadkach może spowodować powtórne kwitnienie (np. ostróżki).

Warto też zadbać o rabaty bylinowe. Jeżeli ziemia na rabatach jest mocno wyschnięta i spękana to należy jej wierzchnią warstwę rozkruszyć i spulchnić. Najlepiej posłużyć się przy tej pracy pazurkami lub wąską motyką. Ważne jest również systematyczne pozbywanie się chwastów, które zabierają roślinom ogrodowym wodę i składniki pokarmowe. W przypadku uciążliwych chwastów, jeżeli nie pomaga pielenie, można usuwać je stosując chemiczne środki chwastobójcze. Większość bylin ma z reguły dobrze rozwinięty system korzeniowy i może być rzadziej podlewana niż kwiaty jednoroczne ale w okresach bezdeszczowych byliny też podlewa się obficie, najlepiej wcześnie rano.

W sierpniu jest najlepsza pora na sadzenie roślin cebulowych takich jak tulipany, przebiśniegi, krokusy czy narcyze. Można też posadzić lilie, irysy i byliny wcześniej kwitnące. Jest to też dobra pora na sadzenie drzew i krzewów iglastych i roślin wiecznie zielonych.

News

Brak Newsów

POGODA DZISIAJ

____________________

PROGNOZA NA 16 DNI

Pogoda na 16 dni
SPORT I REKREACJA
30 lat ROD Kalina
25 lat ROD Kalina
III Pojedynek ROD
Dzień Działkowca 2010
Dzień Działkowca 2011
Dzień Działkowca 2012
Sklep "Kalinka" zaprasza
Nasza strona
kontakt tel. 668 046 405
Żużel gnieźnieński
Start
MEDIA LOKALNE
TV Gniezno

info.lok

Radio +

Radio Gn
PROFESJONALNA OCHRONA
Nasza strona

Biuro Handlowe Gniezno


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie